Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прищипване на доматите през август - ето как се прави

05 август 2023, 12:42 часа

Неопитните градинари вероятно ще си кажат с досада: защо доматите се нуждаят от грижи през август? Време за прибиране на реколтата - това наистина е така. Но за да се удължи периодът на плододаване, трябва да се обърне внимание на културата през август. Прищипването е една от процедурите, които не трябва да се пренебрегват точно по това време.

Прищипване на домати през август

През август горните четки все още цъфтят, а реколтата вече се прибира от долните клони. Грижата се състои в прищипване на върховете на високи сортове, премахване на издънките и долни листа. Това ще попречи на растението да използва последните резерви от макро- и микроелементи и ще допринесе за бързото достигане на техническа зрялост на плодовете.

Бързият растеж на издънките продължава и през този период. Важно е да се запазят съществуващите плодници, но също така трябва да се премахнат всички нови издънки и излишни листа: 7-9 листа са достатъчни, за да може растението да се храни чрез фотосинтеза. Всички точки на растеж до този момент, като правило, вече са отрязани. Необходимо е да се даде силата на доматените насаждения, за да растат и да се развиват съществуващите яйчници.

Хляб за богата реколта от краставици и домати - ето какво трябва да направите

Как да прищипвате насажденията през август:

  1. Редовно премахвайте издънките с дължина 3–5 cm.
  2. Внимателно следете състоянието на листата: отстранете болните, изсъхналите, тези, които докосват земята или тези, които засенчват плодове. Не е необходимо да се отървете от целия лист, можете да отрежете само повредената част. Общото правило е листата под четката да се отстраняват само след отстраняване на плодовете от нея.
  3. Съцветия и пъпки, които се образуват в началото на август на открито, вече няма да имат време да дадат реколта, така че е по-добре да ги премахнете.
  4. Прищипването на върховете се осъществява на 2-3 листа над последния яйчник. Това ще ускори узряването на дребните и късно завързали плодове.

За да ускорите узряването на плодове за 10-14 дни, трябва да премахнете всички ненужни елементи от растението: пасинки, листа, цветни четки без яйчници. Всички плодове, които са започнали да покафеняват, също трябва да бъдат отстранени от храста.

Големи плодове могат да се получат, ако в четката останат 2-4 яйчника. Това важи най-вече за едроплодни и средноплодни сортове. За да получат по-големи плодове, опитните градинари намаляват броя на цветовете в едно съцветие до 2-3 броя.

Още: Краставици и домати - как е правилно да се поливат в жегата

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес